Wybierając się w podróż po Polsce możemy natknąć się na przepiękne i urokliwe miejsca z historią. Jednym z nich jest jezioro Czorsztyńskie, które po obu stronach cieszy się urokliwymi, średniowiecznymi zamkami. Nie ma się co dziwić, że miejsce przyciąga ogrom wycieczek i turystów nie tylko z Polski, ale i sąsiadujących krajów. Średniowieczne zamki znajdujące się nad brzegami jeziora Czorsztyńskiego to jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego! Dlaczego oba zamki znajdują się nad jeziorem? Jaka jest ich historia i co warto zwiedzić wybierając się na wycieczkę? 

Lokalizacja urokliwych zamków w Pieninach 

Oba zamki – Czorsztyn i Niedzica (inaczej zwany Dunajec) znajdują się nad przeciwległymi brzegami sztucznego zbiornika wodnego, czyli jeziora Czorsztyńskiego. Zbiornik wybudowano w XX wieku, a dziś wraz z zamkami przyciąga tysiące turystów oraz miłośników historii. 

Zamek w Czorsztynie położony nad jeziorem Czorsztyńskim znajduje się tuż na granicy Pienińskiego Parku Narodowego i powstał w XIV wieku. Z zamkiem związanych jest wiele legend, a jedna z nich mówi o skarbie ukrytym w podziemiach zamku. 

Zamek w Niedzicy znajduje się po prawej stronie Dunajca, niemal wprost zamku w Czorsztynie. Został wzniesiony w I połowie XIV wieku, jednak w kolejnych latach był wiele razy modyfikowany. Obecnie na zamku znajduje się muzeum, ale i wiele innych obiektów wartych uwagi. 

Jakie atrakcje czekają na zamkach Czorsztyn i Niedzica? 

Lokalizacja sama w sobie stanowi sporą atrakcję, ponieważ przemierzając piękne i urokliwe okolice możemy poczuć wyjątkowy klimat miejsca. Do atrakcji z pewnością należy spływ Dunajcem oraz przeprawa z jednego zamku na drugi, gdzie możemy dostać się m.in. statkiem turystycznym. 

Główną atrakcję stanowią również ruiny zamku Czorsztyńskiego, gdzie z punktu widokowego rozpościera się zapierająca dech w piersi panorama jeziora. Dostrzec możemy również Zamek w Niedzicy, Pieniny oraz Tatry

Będąc na ruinach zamku Czorsztyn nie można ominąć przeprawy Dunajcem do zamku Niedzica. Tam czeka nas sporo atrakcji, a w tym XIV wieczna górska warownia, zamek górny i dolny oraz mieszczące się w nim muzeum wypełnione eksponatami. Wewnątrz dostępne są również dla turystów izba straży i izba tortur. Dla członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki dostępne są pokoje gościnne, natomiast na turystów czeka urokliwa kawiarnia i restauracja

Cała okolica zamków oraz jeziora stanowi sporą atrakcję dla turystów. Znajdują się tam ścieżki spacerowe, zapora nad jeziorem oraz liczne kapliczki. 

Historia zamku w Czorsztynie oraz w Niedzicy 

Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i już w tamtejszych latach pojawiła się jego nazwa “Czorsztyn”. Zamek już w latach swojej świetności przeszedł rozbudowę oraz przebudowę, a jedna ze znaczących miała miejsce w latach 1629-1643. To właśnie wtedy powstała Baszta Baranowskiego, natomiast w latach 1734 – 1735  podczas najazdu przez wojska kozackie rozpoczęła się dewastacja zamku. Obecnie zamek jest własnością Pienińskiego Parku Narodowego. 

Zamek Niedzica został wzniesiony w I połowie XIV wieku i docelowo miał bronić północnej granicy z Węgrami. Zamek był własnością Węgier, natomiast po I wojnie światowej został włączony do granic polskich. Podczas II wojny światowej zamek całkowicie zdewastowano, jednak został odrestaurowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W kolejnych latach zamek przekazano pod opiekę Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, którzy opiekują się nim do dziś. 

Czy warto zwiedzić zamki nad jeziorem Czorsztyńskim? 

Dla turystów, pasjonatów historii i zamków, ale i dla uczniów podczas wycieczki szkolnej zarówno zamek Czorsztyn, jak i Niedzica stanowią niesamowitą atrakcję już same w sobie. Dodatkowym plusem z pewnością jest lokalizacja – piękne krajobrazy, wzgórza, dużo zieleni i jezioro. Wybierając się na wycieczkę warto zaplanować szczegółowo rozkład dnia, ponieważ na miejscu czekają liczne atrakcje i sporo ciekawych miejsc do zwiedzania. Miłośnikom gór poleca się również zarezerwować jeden dzień na wyprawę w Pieniny np. na Trzy Korony, skąd rozpościera się piękny widok na całą okolicę.