Czym jest mleko roślinne?

Mleko roślinne, to innymi słowy napój wykonany na bazie roślin, takich jak np. soja, owies, kokos czy migdały.  Mleko to stanowi wspaniałą alternatywę dla osób, które z przyczyn zdrowotnych, czy też z powodu nietolerowania walorów smakowych zwykłego mleka, rezygnują z jego picia. Częstą przyczyną rezygnowania z mleka krowiego na rzecz mlek roślinnych, jest np. dieta wegańska. Około 65% ludzi zmuszonych jest na co dzień zastępować zwykłe mleko i spożywać napój migdałowy albo np. kokosowy.

To, co wyróżnia 'mleka’ roślinne od zwykłego mleka, to brak w ich składzie laktozy, glukozy, cholesterolu czy alergizujących białek. To właśnie nietolerancja tych składników lub alergia na nie jest najczęstszą przyczyną, dla której rezygnujemy z picia zwykłego mleka.

Wyróżniamy napoje roślinne w różnych smakach:

  • mleko migdałowe
  • mleko kokosowe
  • mleko ryżowe
  • mleko orzechowe

Dlaczego napoje (mleka) roślinne?

Najbardziej odżywczym i pełnowartościowym mlekiem dla dziecka, w jego pierwszych fazach rozwoju, jest oczywiście mleko mamy. Z czasem stopniowo możemy zastępować je mlekiem modyfikowanym lub mieszankami, które mają w swoim składzie wszystkie potrzebne dziecku składniki. U odrobinę starszych dzieci, mama często decyduje się na uwzględnienie w diecie mieszanki dla dzieci lub mleka. Jest to spowodowane głównie nietolerancją laktozy lub uczuleniem na nią. Wtedy najlepszą alternatywą będzie wybór Bebe Mandorle 1 – mieszanki o bardzo bogatym i naturalnym składzie.

Przypadłość, jaką jest nietolerancja laktozy czy glutenu diagnozuje się często już w pierwszych miesiącach lub latach życia dziecka. W Centrum Bio oferujemy żywność dla niemowląt już od urodzenia do 3 roku życia. Nasze „mleko” roślinne pozbawione jest laktozy oraz glutenu. Co więcej, komponenty zawarte w jego składzie, pochodzą  z upraw ekologicznych, co gwarantuje bezpieczeństwo. Dbamy o te aspekty, szczególnie, mając na uwadze dietę najmłodszych. Dokładamy wszelkich starań, by nasz napój (mleko) roślinne, było najlepszą alternatywą dla mleka krowiego, owczego czy koziego, zarówno pod względem składu i jak smaku.

Każdy rodzic wie doskonale, że niebagatelne znaczenie przy wyborze pokarmów czy napojów dla dzieci, ma ich smak. Bardzo często zdarza się, że nasze Pociechy stanowczo odmawiają jedzenia i picia tego, co zwyczajnie im nie smakuje. Nasze napoje roślinne mają wiele zalet. Oprócz dostarczenia organizmowi odpowiedniej porcji wapnia i mikroelementów, również to, że ich walory smakowe są dużo lepiej oceniane, niż w przypadku, chociażby mleka krowiego.

Jakie korzyści niesie ze sobą picie „mleka” roślinnego?

Picie „mleka” roślinnego o dobrym składzie, zapewnia dostarczenie organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Jest to niezwykle istotne dla osób, które rezygnują z  mleka krowiego. W takim wypadku, bardzo ważne jest uzupełnianie wapnia w diecie. Warto sięgać zatem po mleka roślinne, które są dodatkowo fortyfikowane – czyli wzbogacane o białka, wapń, witaminę B12, kwasy Omega lub inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki.

Mleko wyprodukowane na bazie roślin można pić po prostu jako napój sam w sobie. Może on stanowić również świetny dodatek do innych napojów czy posiłków. Można spożywać je na zimno i na ciepło. Doskonale sprawdzi się jako alternatywa dla mleka dodawanego do koktajli, ale również z powodzeniem można zastępować nim mleko krowie – podczas przygotowywania różnego rodzaju potraw, np.: naleśników, twarogów, serów, ciast, zup czy sosów.

Jakie rodzaje „mleka” roślinnego są szczególnie polecane dla dzieci?

Jako, że producenci zapewniają nam aktualnie bardzo duży wybór napojów roślinnych, każdy może w ich ofercie znaleźć coś dla siebie. Specjaliści opracowujący komponenty biorą pod uwagę naturalny skład oraz walory odżywcze, ale oczywiście również czynnik tak ważny przy wyborze produktu, jakim jest jego smak.

Jeżeli chcesz urozmaicić jadłospis swojego dziecka możesz podawać mu jako alternatywę mleka krowiego, napój (mleko) kokosowe.

Wykazuje ono właściwości:

  • antywirusowe
  • antybakteryjne i antygrzybiczne

Dodatkowo zawiera aż około 50% kwasu laurynowego, który ma udowodnione działanie niszczenia drobnoustrojów. Posiada też w swoim składzie tłuszcze, które wykazują bardzo pozytywny wpływ na rozwój mózgu u małych dzieci.

W celu zapewnienia Twojemu dziecku odpowiedniego poziomu składników odżywczych, skład naszych produktów jest tak dobrany, by pomagał w rozwoju psycho-fizycznym Twojego Malucha.

Świetnym zamiennikiem zwykłego mleka jest również napój migdałowy. Stworzony jest on na bazie drobno zmielonych migdałów i wzbogacony o cenne właściwości. Możesz  podawać go dziecku już od 1-ego roku życia. Mleko migdałowe to bezpieczny produkt dla większości dzieci. Ma podobne właściwości, co napój na bazie kokosów. Jako, że także wzbogacone jest o wapń, czy witaminę D i E, wspomaga Twoją pociechę w codziennym wzroście i rozwoju. Zdarza się, że do jego składu dodawane są algi lub np. syrop z agawy. Napój na bazie migdałów, może mieć także różne smaki – np. waniliowy, co sprawia, że częściej jest dobrze tolerowany, przez wymagające pod tym względem dzieci.

Od około 5-ego roku życiu, można wprowadzać do diety dzieci również napój (mleko) ryżowy.