Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to aktualnie coraz częściej spotykany problem. Boryka się z nim wiele osób, ale też coraz więcej dzieci w wieku do pierwszego roku życia.  Stanowi on szczególnie duże wyzwanie dla młodych mam, u dzieci których wykryto tę przypadłość. Mleko, jest bardzo ważnym dla rozwoju dziecka składnikiem.  Laktoza natomiast jest cukrem mlecznym. Znajdziemy ją w mleku kobiety, ale również w mleku krowim, owczym czy kozim. Jest ważna dla rozwoju niemowląt, jednak coraz częściej stwierdza się u dzieci nietolerancję tego rodzaju cukru. Dla dzieci cierpiących na nietolerancję lub alergie polecamy żywność dla niemowląt – bez glutenu i laktozy.

Nietolerancja ta, spowodowana jest brakiem lub niedoborem substancji zwanej laktazą. Jest to enzym niezbędny w procesie trawienia. Znajduje się on w jelitach dziecka. Problem pojawia się wówczas, kiedy lekarz stwierdza, że organizm Maluszka nie wytwarza laktazy, lub wytwarza jej za mało. Mamy wówczas do czynienia z nietolerancją laktozy. W takim przypadku, po konsultacji z lekarzem, zalecane jest ograniczenie do minimum, lub też całkowite wykluczenie z diety niemowlęcia produktów, zawierających w swoich składach laktozę. 

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt

Nietolerancja laktozy objawia się niestety bardzo przykrymi dla dziecka konsekwencjami. Często mamy trafiają do gabinetów lekarzy z powodu zaobserwowania u swojej Pociechy dużego dyskomfortu po spożyciu zwykłego mleka. W wielu przypadkach objawy te przybierają ostre formy, takie jak:

 • bóle brzuszka
 • gazy
 • wzdęcia
 • odgłosy „przelewania się” w brzuszku dziecka
 • nudności
 • wymioty i biegunki
 • wyczuwalne pogorszenie ogólnego nastroju dziecka

Występowanie powyższych symptomów powinno zwrócić szczególną uwagę rodzica. Nie jest wskazane zwlekanie z potwierdzeniem przypuszczeń dotyczących nietolerancji laktozy. 

Ważne jest by jak najszybciej wprowadzić zmiany do diety dziecka. Produkty zawierające ten nieprzyswajalny wówczas przez organizm dziecka rodzaj cukru, nie tylko nie przyczynią się do rozwoju Malucha, ale mogą poważnie mu zaszkodzić.  Jako, że jednym z objawów nietolerancji jest biegunka i wymioty rezultatem może być nawet odwodnienie organizmu.

Nietolerancja laktozy, a alergia na laktozę

Laktoza jest w przypadku występowania nietolerancji czy alergii na nią przyczyną wielu przykrych objawów, nawet u dorosłych. Nie trzeba więc dodawać, jak bardzo uciążliwa jest w przypadku dzieci. Należy przede wszystkim rozróżnić dwie przypadłości, jakimi są nietolerancja laktozy i alergia na nią. W przypadku samej nietolerancji mamy do czynienia z przykrymi objawami, które powodują mocny dyskomfort Malucha. Zaburzają proces trawienia i przyswajania ważnych dla organizmu dziecka składników. Dlatego zalecane jest wtedy wykluczenie z diety dziecka produktów zawierających ten rodzaj cukru. Warto wprowadzić do diety żywność dla dzieci bez laktozy i glutenu. 

Alergia na laktozę jest jeszcze poważniejszym zaburzeniem. Podawanie uczulonemu dziecku produktów zawierających ją w składzie może mieć groźne konsekwencje. Spowodować może bowiem objawy takie jak np.:

 • wysypki skórne
 • świąd skóry
 • kichanie
 • napady duszności
 • zaczerwienienia oczu

Zaobserwowanie u niemowlęcia tego typu dolegliwości po podaniu mu produktów mlecznych powinno niezwłocznie prowadzić do konsultacji z lekarzem pediatrą. Specjalista zleca wtedy testy na nietolerancję laktozy. Wykonane w tym celu badania pokazują, czy dziecko jest uczulone na ten rodzaj cukru. Jeżeli test daje pozytywny wynik, lekarz najczęściej zaleca niezwłoczną i całkowitą rezygnację z produktów zawierających laktozę. Mamy zmuszone są wtedy do zastępowania w diecie swojego Malucha, produktów mlecznych zawierających laktozę, mlekiem które nie ma jej w swoim składzie.

Dieta bez laktozy – jakie mleko wybrać?

Mamy mają duży wybór produktów, które oferują w swym składzie cenne dla rozwoju ich Pociech składniki eliminując przy tym całkowicie laktozę. Jeżeli u Twojego dziecka stwierdzono nietolerancję laktozy, lub alergię na nią powinieneś zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami. Ważne by najpierw wyregulować pracę organizmu wykluczając produkty zawierające laktozę. Po potwierdzeniu diagnozy przez specjalistę zwykłe mleko powinno zostać zastąpione mlekiem bez laktozy. Dla nieco starszych niemowląt podczas rozszerzania diety warto wprowadzić mieszanki dla dzieci od La Mandorle dostępne w sklepie Centrum Bio. 

Jak wiadomo, zdrowie Twojego Malucha i jego odpowiedni rozwój jest priorytetem. Mleko bez laktozy jak wszystkie produkty przeznaczone do żywienia dzieci we wczesnym okresie rozwoju poddaje się rygorystycznym testom.  Różnorodne i wielorakie badania, jakie wykonują specjaliści mają na celu stwierdzenie, czy dany produkt jest odpowiedni dla żywienia niemowląt.  Musi on zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka witaminy i mikroelementy. Bardzo ważne jest śledzenie informacji o składzie produktu zawartych na opakowaniu.

Wybór odpowiedniego produktu jest bowiem kluczowy dla zdrowia Twojego dziecka.  Aby zapewnić mu zrównoważony rozwój, produkty zawarte w diecie dziecka powinny być dobrane ze szczególną starannością. Centrum Bio ma w swojej ofercie wiele rodzajów mleka i mieszanek o zbilansowanym i odpowiednim składzie dla rozwoju Twojego dziecka. Takie właściwości wykazuje m. in. mieszanka – bezglutenowe warzywa, którą cechuje wzorowy skład, jeżeli chodzi o potrzeby żywieniowe dziecka we wczesnym okresie rozwoju. Mleko La Mandorle uwzględnia zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze Twojej Pociechy i w przypadku nietolerancji czy alergii z powodzeniem może być podawane w celu zastąpienia zwykłego mleka.