Coraz częściej, jako rodzice słyszymy diagnozę, że nasze dziecko ma nietolerancję laktozy lub uczulenie na laktozę. Zdarza się to już w przypadku niemowląt, u których przypadłość ta jest dosyć częsta. Pierwsze pytania, jakie zadają sobie w takiej sytuacji rodzice to: jakie mleko będzie w takim razie odpowiednie dla mojego dziecka, oraz – czy mleko bez laktozy zapewni mu wszystkie potrzebne składniki?

Centrum Bio wychodzi naprzeciw takim obawom, oferując mleka i mieszanki bez laktozy La Mandorle, przeznaczone do żywienia niemowląt. Są to produkty poddawane ciągłym, wielorakim testom. Jako że, dedykowane są do karmienia najmłodszych, muszą spełniać wiele rygorystycznym norm i zaleceń. Komponenty zawarte w produktach La Mandorle, pochodzą z upraw ekologicznych, o czym świadczą certyfikaty Cobico i Ecocert.

Chcesz dowiedzieć się jaka żywność dla dzieci będzie odpowiednia dla Twojego Malucha? Czytaj dalej.

Czym jest mleko bez laktozy?

Laktoza to cukier, występujący naturalnie w mleku krowim, kozim czy owczym. Co ciekawe, występuje on również w mleku kobiet. Do odpowiedniego trawienia tego cukru, potrzebny jest enzym o nazwie laktaza. Kiedy organizm produkuje go zbyt mało, występują problemy z trawieniem laktozy, obecnej w zwykłym mleku i jego pochodnych.

Laktoza to disacharyd, który po przetworzeniu zmieniony zostaje na monosacharydy – galaktozę i glukozę. W takiej właśnie postaci, cukier ten występuje w produktach pozbawionych laktozy. Eliminuje to problemy z trawieniem i przyswajaniem tego składnika u osób z nietolerancją i alergią na laktozę. Dlatego dla tych osób, picie mleka bez laktozy jest zalecane i wskazane.

Należy również obalić mit na temat tego, że produkty bez laktozy, pozbawione są ważnych składników odżywczych. Zdecydowanie nie jest to prawdą. Mleka bez laktozy o zbilansowanym składzie, zawierają podobną ilość cennych i wartościowych składników odżywczych. Ponadto często są dodatkowo fortyfikowane – wzbogacane o składniki takie jak np.:

 • białko
 • witaminy D, A, wapń, magnez, fosfor, żelazo
 • niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, np. Omega 3

Kiedy przejść na mleko bez laktozy, w diecie niemowlęcia?

Na karmienie dziecka mlekiem bez laktozy, decydujemy się wówczas, kiedy lekarz potwierdzi diagnozę o nietolerancji laktozy lub uczuleniu na nią i wyda takie zalecenie. Zatem decyzja ta, zawsze musi być podyktowana wcześniejszą konsultacją ze specjalistą.

Obawy rodziców, które powinien skonsultować lekarz, najczęściej wzbudzają poniższe symptomy:

 • wzdęcia i biegunki
 • uporczywe i częste gazy
 • odgłosy przelewania się w brzuszku
 • nieuzasadniona płaczliwość, występująca tuż po posiłku
 • nienaturalnie częste „ulewanie” tuż po karmieniu lub wymioty
 • brak przyrostu wagi

W przypadku występowania po spożyciu zwykłego mleka, podanych objawów, należy skonsultować swoje podejrzenia z lekarzem, w celu potwierdzenia nietolerancji laktozy lub alergii na laktozę.

Mleko mamy najlepsze, ale…

Oczywiście najbardziej zalecaną metodą karmienia niemowląt jest karmienie piersią. Nie zawsze jednak jest to możliwe, najczęściej z przyczyn niezależnych od nas. Każda świeżo upieczona mama, której było dane karmić w ten sposób Malucha, wie jak wspaniałym uczuciem jest dla kobiety karmienie piersią.

Mleko mamy zapewnia dziecku wszystkie potrzebne do rozwoju składniki. Samo karmienie piersią natomiast, buduje silną i intymną więź pomiędzy matką i dzieckiem, już od pierwszych dni jego życia. Są jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe.

Odpowiedniego pokarmu musimy poszukać również wtedy, kiedy u nieco starszego dziecka, chcemy rozszerzyć dietę, wprowadzając do niej nowe składniki.

Kiedy dochodzi do tego również nietolerancja laktozy, należy wybrać najlepsze spośród dostępnych mleko bez laktozy. Najlepsze, czyli jakie? Takie, które zapewni naszemu dziecku

jak największą ilość potrzebnych mu do wzrostu i rozwoju składników, nie zawierając przy tym laktozy.

Karmienie butelką, mimo że być może dla mamy nie jest tak cenne jak karmienie piersią, ma jednak zdecydowane zalety dla innych bliskich Maleństwa. Przyczynia się do budowy silnej relacji np. pomiędzy dzieckiem a tatą, który w takiej sytuacji może zastępować mamę podczas karmienia. Warto dostrzec także i ten plus, przechodząc na karmienie dziecka mlekiem bez laktozy.

Żywność dla niemowląt od La Mandorle 

Które mleko bez laktozy jest odpowiednie dla niemowląt?

Pierwszy rok jest najważniejszym i kluczowym okresem w życiu każdego Malucha. Ten pierwszy etap, będzie miał odzwierciedlenie w dalszych latach wzrostu. Dlatego należy odpowiednio zatroszczyć się o ważny aspekt rozwoju dziecka, jakim jest jego zdrowa i zbilansowana dieta.

Produkty, przeznaczone do karmienia niemowląt, powinny być bogate w:

 • białko
 • nienasycone kwasy tłuszczowe
 • witaminy (m.in. A, D, E, K, C, B6, B12, kwas foliowy)

Centrum Bio jako dystrybutor m.in. produktów przeznaczonych do żywienia niemowląt oferuje zdrowe mleka i mieszanki dla dzieci w różnym wieku:

 • BEBE Mandorle 1 – jedzenie dla niemowląt 0-6 miesięcy
 • BEBE Mandorle 2 – mieszanka dla niemowląt, mleko następne od 6 miesiąca
 • BEBE Mandorle 3 – jedzenie dla niemowląt, 10 miesięcy – 3 lata

Co ważne, ekologiczne i wegańskie produkty La Mandorle pozbawione są nie tylko zawartości laktozy, ale także i glutenu.

Są przebadane, bezpieczne i zapewniają Twojemu dziecku wszystko, czego potrzebuje w najważniejszym etapie rozwoju.