Historyczne miasteczko na zboczu wzgórza

Przez wiele osób nazywana jako miasto aniołów, czyli urokliwa Lanckorona zachwycająca niesamowitym klimatem. Swój urok zawdzięcza XIX – wiecznym zabudowaniom – niewielkie, drewniane domki, kościółki oraz malownicza okolica, na którą rozpościera się widok z rynku. Lanckorona to bardzo spokojna miejscowość, która pozwala poczuć klimat przodków. Mimo, że staje się coraz bardziej znana, nadal nie jest tak bardzo popularna, dzięki czemu nie jest aż tak oblegana przez turystów. Gdzie znajduje się Lanckorona i jakie atrakcje oferuje? 

Jak trafić do Lanckorony? 

Południowa część Polski, województwo małopolskie, około 37 km od Krakowa, niespełna 3 km od Kalwarii Zebrzydowskiej – to właśnie tutaj znajduje się niewielka, ale bardzo atrakcyjna miejscowość Lanckorona. Jest to miejsce, w jakie zdecydowanie warto wybrać się będąc w okolicy! Tym bardziej, że nadal jest to miejscowość “nieodkryta” przez turystów. Panuje w niej spokój, cisza i można przenieść się myślami w ubiegłe lata. Klimatem, ale i zabudową bez wątpienia przypomina jeden duży skansen, a niesamowite widoki rozpościerające się na Babią Górę, Kalwarię Zebrzydowską czy Kraków zapierają dech w piersiach. To samo można powiedzieć o atrakcjach, jakie czekają w Lanckoronie. 

Lanckorona – atrakcje 

Miejsce, w jakie warto wybrać się będąc w małopolsce, idealne na spokojny spacer. Lanckorona oprócz zapierających dech w piersi widoków na okolicę oferuje wiele atrakcji i zabudowań, które zdecydowanie warto zobaczyć! 

Urokliwy rynek w Lanckoronie

Czy to skansen w małej miejscowości? Nie – to urocze, XIX – wieczne domki, wąskie uliczki i stare kościółki zachowane w doskonałym stanie. Zabudowa pochylonego rynku w Lanckoronie zdecydowanie tworzy niesamowity klimat. Uroku dodają również widoki na całą okolicę! 

Zamek w Lanckoronie

To jedna z głównych atrakcji, jakie warto zobaczyć w Lanckoronie, czyli zamek, a dokładniej ruiny zamku znajdujące się na wzgórzu. Jest to budowla wybudowana w czasach Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Droga do ruin prowadzi przez niewielki las, dlatego wybierając się na wędrówkę warto wziąć pod uwagę odpowiedni rodzaj obuwia.
Ruiny zamku nie na każdym zrobią ogromne wrażenie, ale zdecydowanie pobudzają wyobraźnię i pozwalają myślami przenieść się do czasów Kazimierza Wielkiego. 

XIV – wieczny kościół w Lanckoronie i liczne kapliczki

Spacerując rynkiem wzdłuż urokliwych domków oczom ukazuje się Kościół Św. Jana Chrzciciela. Zobaczyć można również wiele pięknych kapliczek. 

Izba Regionalna w Muzeum

Warto zaglądnąć również do Izby Regionalnej mieszczącej się w niewielkim muzeum – drewnianej chatce, która przetrwała pożar w 1868 roku. Wewnątrz podziwiać można rustykalne meble, narzędzia i przedmioty powiązane z tradycją miejscowości czy inne historyczne eksponaty. 

W Lanckoronie czeka również wiele innych atrakcji, w tym ruchomych zależnych od świąt i wydarzeń organizowanych w okolicy. Jednym z większych wydarzeń jest Festiwal Aniołów organizowany tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Liczne targi, warsztaty, regionalne przysmaki, a nawet przebierańcy tworzą iście legendarny klimat świąt. 

Wędrując po rynku i okolicach warto wybrać się również do pięknych restauracji czy kawiarni znajdujących się w wąskich uliczkach rynku. Lanckorona wielu osobom kojarzy się również z ceramiką, którą można kupić dosłownie na każdym rogu. Naczynia, figurki aniołów, ozdoby i wiele innych – to jedne z pamiątek, jakie można przywieźć z Lanckorony. 

Lanckorona – noclegi 

Mimo, że nie jest to miejsce tak obszernie oblegane przez turystów, jak np. Krupówki czy rynek w Krakowie, to już cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego też w Lanckoronie występuje wiele pensjonatów czy hoteli, które również same w sobie mogą być niesamowitą atrakcją. Piękne, w równie klimatycznym klimacie, co cała miejscowość, zabytkowe wille i pensjonaty znajdują się zarówno w centrum, jak i nieco na uboczu Lanckorony. Dla osób, które chciałyby przenieść się na jedną dobę do przeszłości jest to idealne rozwiązanie! 

Jaka historia wiąże się z miejscowością Lanckorona?

Miejscowość powstawała w latach mniej więcej w latach 1361-1366 za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. To właśnie król Kazimierz zlecił wybudowanie niewielkiego miasteczka nieopodal Wawelu, w którym mógłby przebywać podczas polowań.
Z czasem rozpoczęto również budowę zamku w Lanckoronie, który w późniejszych latach cierpiał podczas wielu bitew, aż w roku 1880 został wysadzony. 

Lanckorona, którą obecnie mamy okazję podziwiać to w dużej mierze zabudowania odbudowane po wielkim pożarze, jaki miał miejsce w 1869 roku

Czy warto zwiedzić Lanckoronę?

Będąc w okolicy zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie tego urokliwego miasteczka w Małopolsce. Jest to miejsce z historią, o niesamowitym klimacie. Do tej pory nie jest jeszcze tak bardzo oblegane przez turystów, jak inne tego typu lokalizacje w Polsce.