Dla niemowląt bez wątpienia najlepszy jest pokarm matki, ale w niektórych przypadkach zdarza się, że dziecko z pewnych powodów nie może spożywać pokarmu od mamy. Coraz częściej również zdarza się, że nasze pociechy cierpią na różnego rodzaju alergie wrodzone lub nietolerancję laktozy. Czym jest laktoza?

Laktoza jest to cukier mleczny występujący w produktach z mleka krowiego, koziego oraz w pokarmie matki. Jest cennym składnikiem dla naszego organizmu, a szczególnie dla noworodków w okresie największego wzrostu oraz rozwoju. Składnik ten pozytywnie wpływa na wchłanianie się magnezu, cynku i wapnia, a także stanowi świetne źródło energii oraz ma ogromny wpływ na budowę tkanki mózgowej. 

Natomiast coraz częściej zdarza się, że dzieci już tuż po urodzeniu mają problemy z trawieniem, co może być objawem nietolerancji laktozy. Skąd bierze się nietolerancja laktozy? Czym karmić niemowlaka z nietolerancją? Czy „mleko” następne bez laktozy jest bezpieczne?

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy? – objawy 

Nietolerancja laktozy w organizmie jest spowodowana przede wszystkim niedoborem lub całkowitym brakiem laktazy, która jest odpowiedzialna za rozkład laktozy oraz prawidłowe trawienie w układzie pokarmowym. W momencie, gdy laktazy jest niewystarczająca ilość bądź w ogóle nie występuje laktoza ulega fermentacji. W jelitach wzrasta ciśnienie, pojawiają się wzdęcia i gazy które podrażniają błonę śluzową i powodują nieprzyjemne objawy. 

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt to:

  • kolka, 
  • ból brzucha,
  • gazy, 
  • nudności, 
  • wymioty,
  • charakterystyczne dźwięki “przelewania się”, 
  • biegunka. 

W zależności od stopnia zaawansowania nietolerancji oraz od ilości spożytego mleka objawy mogą być różne. U jednego dziecka spożycie nawet niewielkiej ilości mleka z laktozą może wywołać silne objawy, z kolei u innego dziecka spożycie całej butelki mleka przyniesie słabe objawy. 

Należy jednak mieć na uwadze, co dolega naszemu maluchowi, bo nawet objawy w słabym stopniu mają negatywny wpływ na przyswajanie wartości odżywczych przez organizm. Ważne jest również aby pamiętać, że każde dziecko jest inne i w zupełnie inny sposób reaguje, dlatego wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Skąd bierze się nietolerancja laktozy u dzieci?

Bardzo często zdarza się, że nietolerancja laktozy pojawia się u dzieci urodzonych przed planowanym terminem – czyli u wcześniaków. Jednak u większości dzieci urodzonych wcześnie objawy ustępują w momencie, gdy praca jelit jest na prawidłowym poziomie. 

Z kolei u dzieci urodzonych w terminie, u których występują typowe objawy dla nietolerancji przyczyną jest niedobór lub całkowity brak laktazy i mówimy o nietolerancji wrodzonej. 

Nietolerancja laktozy objawia się w każdym wieku, niezależnie od trybu życia. Osób z objawami nietolerancji jest sporo, dlatego też na rynku jest coraz więcej produktów bez laktozy stanowiących doskonały zamiennik produktów mlecznych. Możemy znaleźć nie tylko mleko, ale również śmietanę, sery, jogurty, lody i wiele innych produktów spożywanych na co dzień. 

Czym karmić dziecko z nietolerancją laktozy?

W wielu przypadkach osoby dorosłe początkowo mają problemy ze znalezieniem zamienników produktów mlecznych, dlatego też często rodzice mają problem i zadają sobie pytanie – czym karmić niemowlę z nietolerancją laktozy?

Przede wszystkim objawy należy skonsultować z lekarzem – nie wprowadzać zmian w diecie na własną rękę, bo może się okazać, że przyczyną objawów było coś zupełnie innego. 

Prawdopodobnie lekarz prowadzący podpowie, jakie produkty wybrać, aby były odpowiednie dla noworodków z nietolerancją. Obecnie firmy produkujące żywność dla dzieci również wprowadzają do swojej oferty mleko bez laktozy – ze względu na coraz większe zapotrzebowanie. 

Zdrowa żywność dla dzieci od La Mandorle 

Marka La Mandorle również oferuje serię – napój “mleko” bez laktozy dostępne w trzech wariantach do wyboru.

Bebe Mandorle 1 – to napój dla dzieci od 0 do 6 miesiąca życia. Zawiera wszystkie niezbędne wartości odżywcze do prawidłowego rozwoju malucha. 

Bebe Mandorle 2 – jest to “mleko” następne – od 6 miesiąca. 

Bebe Mandorle 3 – dla niemowląt od 10 miesiąca do 3 roku życia. 

La Mandorle jest to francuska marka oferująca żywność bio pochodzącą wyłącznie z rolnictwa ekologicznego. Wszelkie produkty są dokładnie sprawdzane, badane pod różnym kątem, a następnie oznaczone certyfikatem Pl-Eko-3. 

Produkty dostępne w sklepie Centrum Bio nie zawierają laktozy, ale również nie zawierają glutenu, dzięki czemu są bezpieczne także dla dzieci z nietolerancją tego składnika.

Dodatkowo podczas procesu produkcji produkty są obrabiane metodą “na zimno”, by uzyskać jak najwięcej wartości odżywczych naturalnie występujących w składnikach. 

Mieszanka dla niemowląt oparta jest na hydrolizacie białka organicznego ryżu – jest niezwykle wartościowa dla organizmu, bogata w witaminy i minerały, a dodatkowo nie zawiera oleju palmowego. Jest w 100% bezpieczne dla maluchów!