O diecie wegańskiej słyszymy coraz częściej. Jest ona szeroko promowana przez osoby działające w mediach społecznościowych, ze względu na poglądy. Wielu z nas jest również „zmuszonych” do weganizmu ze względu na alergie i nietolerancje. Weganizm korzystnie wpływa także na osoby z otyłością – skutecznie pomaga w zrzuceniu kilku kilogramów. Jednak przechodząc na weganizm powinniśmy poszerzyć naszą wiedzę z zakresu zdrowej i zbilansowanej diety. W diecie wegańskiej powinniśmy dostarczać do naszego organizmu wiele wartościowych produktów – w tym także białko. Z tego powodu niezbędne okażą się zamienniki produktów mlecznych. Dla wegan doskonale sprawdzi się białko wegańskie. Nie zawiera glutenu, mleka ani soi – może być spożywane jako koktajl oraz dodawane do wielu posiłków. W ten sposób urozmaicimy każde zdrowe i pełnowartościowe danie.

Odżywka białkowa wegańska

Odżywki białkowe dla wegan są najczęściej nieodłącznym elementem sportowców. To doskonały budulec masy mięśniowej, regeneruje tkanki, ma mało kalorii oraz po jej spożyciu przez długi czas nie odczuwamy głodu. Jednak co w przypadku sportowców na diecie wegańskiej? Większość odżywek białkowych jest na bazie mleka, z tego powodu nie mogą być spożywane przez wegan oraz osoby cierpiące na alergie bądź nietolerancję laktozy. Na szczęście na rynku jest coraz większy wybór produktów pochodzenia roślinnego. Dzięki temu sportowcy mogą dostarczać do organizmu niezbędne ilości białka bez spożycia produktów mlecznych. Dla osób na diecie wegańskiej, jak i każdego z nas ważna jest nie tylko ilość, ale jakość. Białko wegańskie – Proteines 25 zawiera 80% białka. Wytworzone zostało z ryżu, migdałów, groszku i konopi – wszystkie składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego. Dodatkowo wegańska kuracja białkowa nie zawiera glutenu i soi. Może być spożywana przez alergików oraz kobiety w ciąży.

W jaki sposób wykorzystać odżywkę białkową w diecie wegańskiej?

Białko jest nieodłącznym elementem jaki powinniśmy dostarczać do naszego organizmu, podobnie jak witamina B 12. Witamina B 12 najczęściej występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jednak w przypadku wegan niezbędna jest suplementacja lub spożywanie innych produktów bogatych w witaminę B 12.

Białko wegańskie doskonale sprawdzi się zarówno dla sportowców, jak i osób będących na diecie wegańskiej z własnych przekonań, bądź alergii. Ilość białka, jaką powinny spożywać osoby aktywne fizycznie w większości jest zależna od rodzaju uprawianego sportu. Zakłada się, że sportowcy powinni przyjmować 1,2 – 1,5 g białka na 1 kg masy ciała. Jednak jest to sprawa indywidualna zależna od rodzaju sportu oraz ogólnego trybu życia.

Wegańska odżywka białkowa może być spożywana na wiele sposobów. Na przykład jako koktajl, wymieszana z wodą w shakerze to świetne rozwiązanie na podróż bądź dla osób zabieganych. Wegańskie białko można również dodać do musli, owsianki, shake-ów owocowych czy omleta i naleśników. To nie tylko świetne źródło białka i protein, ale także doskonały smak i urozmaicenie wielu zdrowych posiłków.

Zobacz nasze propozycje produktów odżywek białkowych w diecie wegańskiej 

Wegańska kuracja białkowa – białko wegańskie – PROTEINES 25 – La MandorleWegański napój białkowy – PROTEINES 10 – La MandorleWegańskie muesli z białkiem – PROTEINES 15 – La Mandorle

Zapotrzebowanie białka u sportowców

W diecie wegańskiej rośliny w wielu przypadkach są lepszym źródłem białka, niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Produkty bogate w źródło białka to nasiona i orzechy, soczewica czy fasola. Zawierają podobną ilość białka, jaka znajduje się w rybach i mięsie. Jednak będąc sportowcem, ze względu na aktywny tryb życia warto obliczyć swoje zapotrzebowanie. W przypadku spożywania zbyt małej ilości białka z produktów roślinnych warto dodać do swojej diety wegańską kurację białkową, która może być spożywana w formie suplementacji.